Co je Genome of Europe?

Genome of Europe (GoE) je mezinárodní projekt (2024–2028), který vytváří databázi genetických informací od 100 000 dobrovolníků z běžné populace z celé Evropy. Vede ho tým z Erasmus MC v Nizozemsku, za Českou republiku ho koordinuje CEITEC Masarykovy univerzity pod vedením prof. Šárky Pospíšilové. Česko má přispět daty od 3 000 účastníků. 

Proč to děláme?

Cílem je poznat, jak vypadá běžná DNA v různých evropských zemích. Díky tomu dokážeme snáze odlišit běžné neškodné varianty DNA (kterých jsou miliony) od pouhých pár variant, které mohou hrát roli v rozvoji nemocí. 

Jak to pomůže?

Představte si, že Vy nebo Vaši blízcí řešíte zdravotní problém s podezřením na genetickou příčinu. V laboratoři se přečte Vaše DNA a porovná se s běžnou "zdravou" populací. Z milionů odchylek ve vaší DNA genetici rychleji identifikují ty rizikové, protože budou znát, co je pro Čechy typické. Výsledkem bude rychlejší a přesnější diagnostika, a tím i včasnější léčba nebo prevence. Výsledky navíc poslouží i budoucím generacím .

Jak se mohou zapojit dobrovolníci, kteří chtějí poskytnout do databáze svůj genom?

Viz sekce "Jak se zapojit". A proč se zapojit? Zlepšujeme zdravotnictví pro současné i budoucí generace právě teď a Vy můžete snadno být jedním z hybatelů! Stačí vyplnit 1 krátký dotazník a přijít na 1 odběr krve. Navíc za účast dostanete odměnu v podobě odhadu dávného původu

Kdo sbírá zbylých 97 000 genomů?

Přehled zapojených institucí najdete na evropských stránkách projektu

 

Bez popisku
Bez popisku

Financováno programem Evropské unie Digitální Evropa (grantová dohoda č. 101168231) a dále Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR (projekt č. 9H24001).

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info